Skip to main content

V Nitre pribúda Indov

| Niki | aktuality
518 videní

Cudzincov, ktorí pracujú na Slovensku, pribúda. Ich počet sa blíži k 100-tisícovej hranici. V júli tohto roka ich bolo v porovnaní s júlom minulého roka viac o 17,1 tisíca. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú stále Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7300. Zvýšil sa aj počet Srbov pracujúcich na Slovensku oproti údajov z júla minulého roka – o 772 na 10-tisíc. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie je na Slovensku najviac Rumunov (7300), Čechov (6800) a Maďarov (5900).

Exotické krajiny

Podľa údajov z júla 2023 u nás pracovalo 3200 Indov, čo je v porovnaní s júlom minulého roka viac o 2300. Dvojnásobne stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska, ktorých ústredie eviduje 1900. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov u nás je Kirgizsko (943).

Nitrianska India

Počet indických štátnych občanov pracujúcich na Slovensku pribudol v Nitre. Ide o zamestnancov firmy Jaguar Land Rover. „Majú pracovné povolenia a svojho koordinátora, s ktorým spolupracujeme. Ich socializačné aktivity a príprava na jazykové kurzy prebiehajú nielen u ich zamestnávateľa, ale aj v rámci COMIN Blue Dot. Sú to ľudia vzdelaní, vychovaní, disciplinovaní,“ vysvetľuje Ivona Fraňová, koordinátorka integrácie cudzincov mesta Nitra. Pribúdajúci počet cudzincov v Nitre nepriniesol zvýšenú kriminalitu, ktorú by páchali. „Sú to iba predsudky. Nitra na to nie je zvyknutá. Ale jednoducho sme v Európe, deje sa to v iných mestách, deje sa to aj u nás. Radnica má situáciu pod kontrolou, aktívne ju rieši so všetkými kompetentnými zložkami,“ hovorí Fraňová a dodáva: „Percento zamestnancov z cudziny je u nás vysoké, ale treba si uvedomiť, že sú to väčšinou ľudia, ktorí tu vytvárajú ekonomickú hodnotu.“.

 

 
top