Skip to main content

Na Slovensku žije svoj spevácky sen

| COMIN | aktuality
125 videní

Olena Hohol je veselá kopa. Mama dvoch synov, srdcom umelkyňa a dobrovoľníčka. Narodená v Kazachstane, žila na Ukrajine, utiekla pred vojnou a zlými spomienkami, aby sa jej prisnil sen, ktorý na Slovensku premieňa na skutočnosť.


Svojím nezameniteľným hlasom sa prespievala celým životom. Aktuálne sa uchádza o grant v Klube darcov s projektom Spájame kultúry.

Pochádza z rodiny učiteľov a umelcov. Otec Ukrajinec a mama Kazaška prišli na neobývané územia na Ukrajine, kam posielali mladých ľudí, keď mala Olena 3 roky. Otec sa zamestnal v Charkovskej oblasti v cukrárskych závodoch na riadiacej pozícii. Okolo seba mali veľkú zábavnú rodinu. „Všetci sú umelecky zameraný. Máme hudobné vzdelanie a keď sa spolu stretneme, je to ako jeden veľký koncert. Susedia sa na nás chodili pozerať a zrazu spievala celá dedina,“ hovorí Olena. Samotná Olena pôsobí na „scéne“ od svojich piatich rokov. Aj keď rodičia jej dovolili „iba pedagogické vzdelanie“, vždy ju to ťahalo k spevu.

Oleniny rodičia boli významní obyvatelia obce, známi a talentovaní. Ľudia ich mali radi, pretože pôsobili v muzikálnej škole, učili deti spievať a tancovať, organizovali koncerty, rozvíjali kultúrny život, vystupovali a jazdili po celom ZSSR. Olena vyrástla v umeleckom prostredí, vystupovala na študentských podujatiach, či na rôznych akciách a popri práci učiteľky na základnej škole chodila do kultúrneho domu učiť spev.

„Počas svojich vystúpení som zažila kadečo, ale nikdy nezabudnem, ako mi odtiekla plodová voda priamo na pódiu, ale ja som musela dospievať svoju pieseň. Potom ma vzala sanitka a o týždeň už som bola opäť na pódiu,“ spomína s úsmevom Olena. Jej speváckym vzorom bola slávna Ala Pugačová. Na jej piesňach sa učila spievať. Vystupovala vo filharmónií, spievala populárne, operné piesne a pôsobila aj v zbore.

VOJNA jej ukázala AKO ŽIŤ VLASTNÝ SEN

Olena pochádza z oblasti Charkov, najviac vojnou zasiahnuté územie. Prvé 4 dni bombardovania strávila so svojimi deťmi v metre. Keď sa prvýkrát odhodlala vyjsť von, mesto bolo v hroznom stave, všade boli tanky, padali bomby. „Jedna bomba ma odhodila na zem a s mladším synom sme nestihli prísť naspäť do metra, museli sme sa schovávať v podzemnom parkovisku. Bolo tam mokro, 3 dni sme žili v hrozných podmienkach, strachu, zime. Všade bolo veľa ľudí, panika chaos a môj syn dostal vysoké teploty,“ hovorí o zdrvujúcich zážitkoch Olena. Podarilo sa im dostať na vlak, za ktorým videli padať bomby, našťastie sa dostali do väčšieho mesta, kde im už dobrovoľníci dali vodu, jedlo a na hraniciach im zohnali lieky a 11 ročného syna ošetrili. „Keďže bol stále chorý, vzali nás do nemocnice v meste Ľvov, kde sme sa doliečovali a odtiaľ do Užhorodu na rehabilitáciu. Bol na tom tak zle, že vážil iba 35 kg a lekári mu nedávali veľké šance. Strašne som plakala a veľmi ťažko som to zvládala, ale vedela som, že sa musím dať dokopy,“ odhodlane pokračuje Olena. Napokon mladšiemu synovi diagnostikovali cukrovku a vzhľadom na ťažký stav dovolili manželovi aj s druhým synom prísť za nimi na Slovensko. „Žili sme chvíľu v Štiavnici, ale bolo nám tam smutno. Prisnil sa mi sen, že mám opäť spievať a stáť na pódiu. A tak sme zbalili veci a prišli do Cominu v Nitre,“ dopĺňa Olena. V Comine im pomohli nájsť bývanie aj prácu a podporili Madame Hohol, ako ju všetci volajú, v jej sne, opäť začať spievať. „Založili sme zbor MAKIV CVIT – Vlčie maky  a začali sme vystupovať na rôznych podujatiach aj na Divadelnej Nitre aj pre Rotary klub a neskôr nás začali volať z celého Slovenska na vystúpenia. Robíme to dobrovoľnícky, od srdca a pre radosť,“ teší sa Madame Hohol.

Olena je zamestnaná na futbalovom štadióne v Nitre. V KC ZOBOR však každú stredu vedie zbor asi 15 ukrajinských dobrovoľníckych spevákov. V zbore sú rôzni ľudia od 15 do 65 rokov.

Olena v spolupráci s kolegami Danylom a Galinou prihlásili projekt "Spájame kultúry" do tohto ročníka Klubu darcov. Projekt bude zameraný na obohatenie kultúrneho života v meste Nitra prostredníctvom organizácie verejných podujatí, ktoré umožnia spoznať kultúru susednej Ukrajiny. Zároveň to bude skvelá príležitosť pre ukrajinskú komunitu žijúcu v Nitre, aby prejavila svoju vďačnosť hostiteľskému Slovensku. Program podujatí bude zahŕňať vystúpenia ukrajinského speváckeho zboru "Makiv Cvit", ukrajinských tanečníkov a výstavy obrazov s ukrajinskou a slovenskou tematikou. Každý, kto má záujem, sa môže pripojiť k verejným nácvikom zboru, ktorý spieva nielen ukrajinské, ale aj slovenské piesne, čím sa podporuje medzikultúrna výmena a spolupráca. Projekt prispieva k vzájomnému porozumeniu a priateľstvu medzi ukrajinskou a slovenskou komunitou. Zároveň obohacuje kultúrny život v Nitre.

Grant žiadajú na zakúpenie techniky k vystúpeniam, na kostýmy, výzdobu, občerstvenie, kancelárske pomôcky...

zdroj článku: Nitrianska komunitná nadácia

 
top