Skip to main content

Spojenectvo a šport pre všetkých – „Petang“

| Pavol Duchoň | aktuality
275 videní

29. júla 2023 sa na petangovom ihrisku pri malebnej rieke Nitra uskutočnila pôsobivá súťaž v tradičnej hre „Petang 2023“. Akciu organizoval zväz zdravotne postihnutých Nitrianskeho kraja (ZZP NK) v Nitre, ktorý už dlhé roky podporuje integráciu a rozvoj športu medzi osobami so zdravotným postihnutím.

Súťaž bola príležitosťou nielen na športové vyžitie, ale aj na budovanie priateľstiev a spoločenských väzieb medzi celkove 40-timi účastníkmi nášho zväzu a odídencami z Ukrajiny (plánovaných bolo celkom 30 účastníkov).

Hra prebiehala vyraďovacím spôsobom, každý hral sám za seba a postupoval v turnaji podľa svojich síl a výkonu. Petang si vyžaduje zručnosť a taktiku. Cieľom je dostať vlastné petangové kovové gule čo najbližšie k malej drevenej cieľovej guličke (košonek). Medzi súťažiacimi sa odohrali napínavé zápasy.

Po odohranií náročných a všetkých kôl boli vyhlásení prví traja víťazi: 1. Naina Solaničová (UA), 2. Silvia Tokárová (SK, zväz Beladice) a 3. Ľjubov Dziuba, všetkým víťazom boli udelené diplomy. Toto ocenenie symbolizovalo nielen úspech v hre, ale aj odhodlanie, úsilie a tímového ducha, ktorý prevládal počas celej súťaže.

O občertvenie sa postarali naše členky, ktoré všetkých účastníkov pohostili kvalitnými uvarenými párkami s prílohou, kávou, čajom, minerálkou a aj sladkosťou.

Súťaž v Petangu pri rieke Nitra bude nepochybne pripomínaná ako deň plný smiechu, zábavy a spoločenstva. Táto udalosť bola dôkazom toho, že šport dokáže zlúčiť ľudí naprieč generáciami a zdravotnými stavmi, a ponúknuť priestor pre radostnú súťaž a spolupatričnosť. Podľa spätnej väzby účastníkov sa akcia vydarila a všetci boli spokojní. Najviac ma potešilo, že väčšina účastníkov chce v takejto akcii pokračovať. Chcem sa poďakovať dobrovoľníčke, pani Natálii, ktorá prisľúbila, že kúpi jednu petangovú sadu pre skupinu odídencov. Tento prísľub splnila!

Poďakovať treba aj všetkým členom nášho zväzu, ktorí zabezpečovali túto akciu, realizovanú z grantového projektu „Spoznajme sa a zblížme sa s komunitou v Nitre“.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nitrianskej nadácie, mesta Nitra a organizácie UNICEF v grantovom programe „Spoznajme sa“.

Pavol Duchoň
ZZP NK v Nitre


Niekoľko fotografií z podujatia

 
top