Valné zhromaždenie OSN v roku 2000 vyhlásilo 20. jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day). Odvtedy si Svetový deň utečencov pripomínajú vo viac ako stovke krajín celého sveta. Tento dátum bol vybratý podľa Afrického dňa utečencov.
Hlavným zmyslom dňa venovaného utečencom je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov, dostať do povedomia spoločnosti problémy, s ktorými sa pasujú, rovnako hlbší pohľad na životy ľudí utekajúcich z domovských krajín pred občianskymi nepokojmi, vojnou, politickým prenasledovaním či z iných dôvodov, ktoré im bránia žiť pokojný, dôstojný a plnohodnotný život.
Nejde iba o vyjadrenie krátkodobého súcitu a solidarity, ale:
„Na Svetový deň utečencov musíme všetci premýšľať nad tým, čo viac môžeme urobiť, aby sme spoločne pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú - jednotou a solidaritou.“
Práve tento rok sa téma utečencov stala opäť veľmi silnou, až osobne blízkou
Kontaktné miesto pre cudzincov COMIN v Nitre, ktoré vzniklo v roku 2019, je prvotným kontaktom pre cudzincov prichádzajúcich do Nitry za prácou alebo štúdiom. Začiatkom marca centrum začalo aktívne pomáhať aj ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine, odídencom, ktorí sa rozhodli pre dlhodobejší pobyt v Nitre a okolí. Zo začiatku to boli náročné týždne a mesiace intenzívnej práce, ktorá sa dala zrealizovať aj vďaka odborníkom v centre COMIN, ale aj vďaka množstvu dobrovoľníkov, ktorí v centre pomáhali. Kontaktné miesto pre cudzincov v tých dňoch denne vybavilo 100 až 200 Ukrajincov. Pre ukrajinských odídencov vznikli aj tieto stránky a umožnili tak operatívne reagovať a publikovať aktualizované informácie týkajúce sa základných aj rozšírených potrieb odídencov a napomáhali tak rýchlemu a prehľadnému získavaniu potrebných informácií, zdrojov, kontaktov a ďalších súvisiacich odkazov.
Európska únia zostáva popredným darcom pomoci
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v správe pre médiá spresnil, že EÚ a jej členské štáty stáli pri Ukrajincoch a poskytli útočisko viac ako šiestim miliónom ľudí, ktorí utiekli do susedných krajín. „Pred rokom bolo nemysliteľné, aby bolo 14 miliónov ľudí v dôsledku ruskej agresie prinútených opustiť svoje domovy len v jednej krajine na prahu Európskej únie. Ide o najväčší pohyb ľudí v Európe od konca druhej svetovej vojny,“ opísal situáciu Borrell. Pre médiá spresnil, že EÚ a jej členské štáty stáli pri Ukrajincoch a poskytli útočisko viac ako šiestim miliónom ľudí, ktorí utiekli do susedných krajín, predovšetkým do Poľska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Moldavska. Väčšinu tvoria ženy a deti, ktoré by sa nikdy nemali schovávať pred bombami a zažiť hrôzy vojny.
Dáždnik ako Symbol odvahy a sily
Pripomeňte si aj vy spolu s nami tento deň. Dáždnik ako Symbol odvahy a sily tých, ktorí museli hľadať nový domov v cudzích krajinách. Použite symbol pri svojich príspevkoch na sociálnych sieťach alebo grafikách, či podujatiach. „Skryme sa pod dáždnik“ a vyjadrime tak solidaritu s ľuďmi na úteku.
#StandWithRefugees
#SvetovýDeňUtečencov
Symbol Dňa utečencov 2022 na stiahnutie