Nitru poctili svojou návštevou veľvyslanci Francúzska a Nemecka, aby si pripomenuli výročie podpísania Elyzejskej zmluvy, symbolu zmierenia a spolupráce medzi týmito dvoma krajinami. Elyzejská zmluva, podpísaná 22. januára 1963 Charlesom de Gaulleom a Konradom Adenauerom, predstavuje historický míľnik v posilnení priateľstva medzi Francúzskom a Nemeckom po rokoch konfliktov. Tento akt sa stal základom európskeho zjednotenia s cieľom predchádzať vojnám na kontinente. O pár rokov neskôr, v roku 2019, bola v Aachene podpísaná ďalšia zmluva Emmanuelom Macronom a Angelou Merkelovou, ktorá posilnila spoločné ambície týchto krajín na medzinárodnej úrovni.
Elyzejská zmluva bola podpísaná pred 62 rokmi medzi Nemeckom a Francúzskom. V princípe išlo o to, aby sa po hrozných rokoch vojny uzavrel istý druh priateľstva a spolupráce a neskôr sa ešte predĺžila o ďalšie zmluvy, ktoré hovorili o spoločnom postupe v politikách. Pred 22 rokmi bola znova obnovená táto zmluva a ustanovil sa tzv. Nemecko-francúzsky deň. V tento deň sa stretávajú aj politické reprezentácie Nemecka a Francúzska a samozrejme aj veľvyslanectvá alebo zastupiteľstvá, ktoré sú v zahraničí, chcú svojimi aktivitami v tento deň dať najavo toto dôležité priateľstvo medzi dvoma najväčšími krajinami v Európe, ktoré má samozrejme aj vplyv na ostatné krajiny. A dôležité je pre nás aj v tento deň dať najavo napríklad týmto stretnutím s rôznymi organizáciami dnes konkrétne v Nitre toto naše spojenectvo, aké je dôležité pre celú Európu a iné krajiny v nej.
Veľvyslanci sa počas dopoludnia stretli so zástupcami radnice, kde viedli diskusiu. Hlavnými témami rozhovoru boli starostlivosť o ukrajinských utečencov, ktorí museli opustiť svoju vlasť kvôli ruskej agresii, možnosti spolupráce na úrovni mesta a regiónu, ako aj podpora výučby francúzskeho a nemeckého jazyka na miestnych školách.
Peter Mezei, viceprimátor mesta Nirta: „Dnes sme prijali veľvyslancov Francúzska a Nemecka, s ktorými sme diskutovali rôzne témy od stavebných až po tie projekty, ktoré pracujú s komunitami a veľmi sme diskutovali aj o téme Európskej únie a jej potrebe pre rozvoj nášho mesta, a to, že aj vďaka nej dokážeme riešiť projekty, ako je Starý park, ako je podjazd pod univerzitným mostom, cyklolávka, ako aj ďalšie množstvo projektov, ktoré sme dokázali tomuto mestu priniesť. A tiež dokážeme presadzovať hodnoty demokracie, transparentnosti a rovnako udržateľnosti mesta po stránke, či už environmentálnej alebo ekonomickej.“
Nicolas Suran, veľvyslanec Francúzska: „Chceli sme ísť pri tejto príležitosti mimo Bratislavy, to znamená, že do iného mesta, tak sme si vybrali Nitru, pretože Nitra má veľmi bohatú históriu a mysleli sme, že spolu s kolegom z Nemecka tak by sme mohli niečo ponúknuť. Ďalšie dôvody, prečo sme si vybrali Nitru. V Nitre sú dve bilingválne gymnáziá, kde sa učí nemecký a francúzsky jazyk. A ja si myslím, že výučba jazykov je veľmi dôležitá pre Európu. A ďalšie dôvody sú také, že v tomto regióne aj v blízkosti Nitry sú nemeckí a francúzski investori, čo pomáha tomuto regiónu, pomáha Nitre, aby bola súčasťou Európy.“
Kroky oboch veľvyslancov potom zavítali aj do Comin-u, kontaktného miesta pre cudzincov a odídencov. Táto platforma zohráva kľúčovú úlohu v integrácii ľudí, ktorí našli útočisko na Slovensku pred ruskou agresiou na Ukrajine. Okrem poskytovania poradenstva a širokého spektra služieb organizuje aj kurzy slovenského jazyka pre deti, čím im pomáha lepšie sa začleniť do miestnych škôl.
Nicolas Suran, veľvyslanec Nemecka: „Bol som veľmi milo prekvapený tým, že vedenie a tím Comin-u sú veľmi profesionálni a čo ponúkajú tým, ako utečencom alebo cudzincom, ktorí tu žijú v Nitre, to je unikátne v Európe.“
Ivona Fraňová, kontaktné miesto Comin: „Boli sme nastavení, aby sme boli udržateľní, čiže nie sme veľkí. Určite nemôžeme konkurovať veľkým integračným centrám, ale vlastne sme dokázali, ako nebrať peniaze z mestského rozpočtu na obyvateľov a ako nastaviť, aby centrum vedelo fungovať z viaczdrojového financovania. Čiže robíme stále na projektoch, na grantoch, hľadáme partnerov, donorov, aby sme vedeli tieto služby zabezpečiť.“
Nicolas Suran, veľvyslanec Nemecka: „Mám pocit, že obyvatelia Nitry a tohto regiónu, preukazujú veľkú solidaritu voči Ukrajincom, ktorí sa dostali sem do Nitry. A to je veľmi pozitívny bod. Tým, že museli utiecť z Ukrajiny, tým, že Rusko vedie takú agresiu voči Ukrajine a tým, že napätie v Európe je veľmi silné, toto centrum je ako svetlo nádeje ohľadom toho, čo sa deje v Európe.“
Ivona Fraňová, kontaktné miesto Comin: „Máme spoločný jazyk v tom, že vieme, že je veľmi dôležité, aby sme si nastavovali procesy, stratégie, čo sa týka cudzincov. Už bez cudzincov nebudeme môcť na Slovensku bývať. Čiže už sa nevyhneme tejto problematike a musíme ju riešiť aktívne. A práve Nemecko a Francúzsko sú krajiny, kde sa máme čo učiť od nich ako a tvorí integračný proces. Cudzinci tvoria dnes už pomaly 15 % obyvateľov v meste, a z toho napríklad 5 000 len je samotných utečencov, ktorí sú so štatútom teda dočasného útočiska. Čiže znamená to, že keď má Nitra okolo tých 75 000 obyvateľov a z toho plus 15 000 má obyvateľov cudzincov, s čím vlastne ani samospráva, ani infraštruktúra mesta nepočítala. Čiže toto sú ľudia, ktorí jednoducho stále sú ešte nie našimi obyvateľmi, nedostávame na nich podielové dane len na cudzincov s trvalým pobytom, čo je. Čiže toto je pre samosprávy veľmi dôležité a hlavne v tejto finančnej situácii vyjednať so štátom, aby sme dostávali na cudzincov podielové dane, ktorí tu žijú viac ako rok.“
Návšteva veľvyslancov bola zameraná aj na výučbu francúzskeho a nemeckého jazyka. Francúzsky veľvyslanec navštívil Spojenú školu na Slančíkovej ulici, zatiaľ čo Thomas Kurz zavítal na Gymnázium Svätého Cyrila a Metoda na Farskej ulici. Obaja sa následne stretli na Univerzite Konštantína Filozofa, kde program symbolicky zavŕšili. Táto návšteva zdôraznila význam medzinárodnej spolupráce a priateľstva medzi národmi, pričom poukázala na potrebu kultúrneho dialógu a vzdelávania ako pilierov jednotnej Európy.
zdroj: reportáž TV Central
z príspevku Nemeckého veľvyslanectva na Slovensku
Nemecký a francúzsky veľvyslanec navštívili v Nitre priestory platformy COMIN, kontaktného miesta pre cudzincov a utečencov. Táto platforma poskytuje množstvo poradenstva a služieb na uľahčenie integrácie ľudí, ktorí utiekli pred ruskou agresívnou vojnou na Ukrajine. COMIN tiež poskytuje kurzy slovenského jazyka pre deti, aby im pomohol pri integrácii do škôl. COMIN na nás urobil veľký dojem, vďaka obetavosti a profesionalite svojho vedenia a tímov je svetlom nádeje pre mnohých ľudí, ktorí hľadajú pomoc a útechu.
Der deutsche und der französische Botschafter besuchten die Räumlichkeiten der COMIN - Plattform, einer Anlaufstelle für Ausländer und Flüchtlinge, in Nitra. Diese Plattform bietet eine Reihe von Beratungs- und Serviceleistungen an, um die Integration auch von Menschen zu erleichtern, die vor dem Angriffskrieg Russlands an die Ukraine geflohen sind. COMIN bietet auch Slowakisch-Sprachkurse für Kinder an, um ihnen den Zugang zu Schulen zu erleichtern. Wir sind beeindruckt von dieser Plattform, die dank des Engagements und der Professionalität ihrer Führung und ihres Teams ein Licht der Hoffnung für viele Menschen ist, die Hilfe und Trost suchen.
zdroj:
z príspevku Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku
Počas návštevy Nitry pri príležitosti osláv 62. výročia podpísania Elyzejskej zmluvy, p. Nicolas Suran v stredu 22. januára navštívil bilingválne gymnázium na Spojenej škole, a Univerzitu Konštantína Filozofa, dve školy, na ktorých sa vyučuje francúzsky jazyk. Sprevádzali ho Olivier Favry, riaditeľ Francúzskeho inštitútu na Slovensku a radca pre spoluprácu a kultúrnu činnosť, a Patrick Maulon, atašé pre spoluprácu v oblasti vzdelávania.
Pána veľvyslanca prijalo vedenie školy a a pedagogický zbor, nasledovala srdečná diskusia so študentmi o ich motiváciách, projektoch a potrebách. Pán Suran ich ubezpečil, že Francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút sú pripravené reagovať na ich požiadavky.
Mercredi 22 janvier, à l’occasion de son déplacement à Nitra dans le cadre de la célébration du 62e anniversaire du Traité de l’Elysée, M. Nicolas Suran s’est rendu au lycée bilingue de la « Spojená škola » et à l’Université Constantin le Philosophe, deux établissements scolaires dans lesquels est enseignée la langue française. Il était accompagné de M. Olivier Favry, directeur de l’Institut français de Slovaquie et Conseiller de Coopération et d’Action Culturelle, et de M. Patrick Maulon, attaché de coopération éducative.
Après avoir été accueilli par la direction et l’équipe enseignante, l’ambassadeur a pu échanger chaleureusement avec les lycées et les étudiants sur leurs motivations, leurs projets et leurs besoins. M. Suran les a assuré que l’Ambassade de France et l’Institut français étaient à leur écoute pour répondre à toute demande.
zdroj: